ایجاد بیش از ۶۲ هزار کد سهامداری در بورس فارس

به گزارش عصر کازرون، بورس منطقه ای فارس از ابتدای خرداد ماه سال ۸۳ به عنوان چهارمین بورس استانی فعالیت خود را آغاز کرد و از آن زمان تا پایان آبان ۹۷، در حدود سه هزار و ۵۱۲ روز معاملاتی توانست ۲۸ هزار و ۲۲۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق مشارکت را به ارزش نود هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال معامله کند.

کرشمه ترابیان، مدیر تالار منطقه ای فارس  در خصوص فعالیت های این تالار منطقه ای از ابتدای تاسیس اعلام داشت: میانگین روزانه ارزش معاملات در طی این مدت ۲۶ میلیارد ریال و میانگین روزانه حجم معاملات ۸ میلیون سهم بوده است که در واقع از این رقم ۵۰ درصد مربوط به خرید و مابقی مربوط به فروش سهام است.

وی در ادامه افزود: در این مدت ۶۲ هزار و ۶۴۵ کد سهامداری در این تالار ایجاد شده است .

ترابیان در خصوص اقدامات فرهنگ سازی صورت گرفته در این تالار منطقه ای عنوان داشت: برگزاری کلاس های آموزشی بازار سرمایه و ارتقاء سواد مالی یکی از مهم ترین اهداف تالار منطقه ای فارس است . لذا، با دانشگاه ها، ارگان ها، و سازمان های مختلف مثل اداره تعاون، بانک صادرات، جهاد دانشگاهی، اتاق بازرگانی و … وارد تعامل شده و توانسته ایم در طی این مدت ۳۵ هزار و ۲۷۵ نفر از متقاضیان را طی ۱۰۹ هزار و ۹۰۰ نفر ساعت در کلاس های آموزشی با مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم .

این مدیر تالار منطقه ای در ادامه از دیگر اقدامات این نهاد در جهت اشاعه فرهنگ سهامداری گفت: برگزاری صبحانه های کاری با وزارت اقتصاد و دارایی و اداره اطلاعات در سال جاری، همایش آشنایی با راهکارهای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه با همکاری اتاق بازرگانی و شرکت تأمین سرمایه امین در سال ۹۵، نشست کمیسیون سرمایه گذاری با حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی در اتاق بازرگانی شیراز در سال ۹۵ و عضویت در شورای اقتصادی استان در سال ۹۴ از دیگر اقدمات اخیر فرهنگ سازی در این تالار منطقه ای است.

وی در ادامه در خصوص شرکت های استانی پذیرفته شده در بازار سرمایه اظهار داشت: در حال حاضر تعداد شرکت های استانی پذیرفته شده در بورس بالغ بر ۲۳شرکت است که از این میان پنج شرکت در بازار اول، ۱۰ شرکت در بازار دوم و هشت شرکت در بازار پایه فرابورس قرار دارند.

ترابیان گفت: شرکت های اشتادموتورز در سال ۸۶ و شیرین دارو در سال ۸۷ و شرکت های لاستیک دنا، مخابراتی راه دور ایران در سال ۸۸ طی مدت فعالیت بورس فارس از لیست شرکت های پذیرفته شده حذف و شرکت سیمان فارس و کارخانجات مخابراتی ایران و سیمان داراب در سال ۸۳ ، پتروشیمی شیراز در سال ۸۴، سیمان سفید نی ریز در سال ۸۶ و سیمان فارس نو در سال ۸۷ به لیست شرکت های پذیرفته شده در بورس اضافه شدند .

وی گفت: همچنین شرکت های پتروشیمی ممسنی و پتروشیمی کازرون در سال ۹۰ در بازار پایه فرابورس و پتروشیمی فسا و پتروشیمی جهرم در سال ۹۱ در بازار پایه فرابورس پذیرفته شده اند .

ترابیان در ادامه در خصوص سهم کارگزاری های برتر از معاملات تالار منطقه ای فارس افزود: کارگزاری مفید با دارا بودن ۱۱٫۹ درصد از معاملات، فعال ترین و پرمخاطب ترین کارگزاری فعال در فارس قلمداد می شود.

وی ادامه داد: کارگزاری بانک صنعت و معدن نیز با دارا بودن ۶٫۰۲ درصد رتبه دوم کارگزاران فعال را به خود اختصاص داده است و تالار اختصاصی مفید با دارا بودن ۵٫۷ درصد از معاملات سومین کارگزار فعال در این زمینه محسوب می شود.

منبع: سنا

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون