اگر دچار گزش عقرب یا مار شدیم چه کنیم؟

به گزارش عصر کازرون ، “طاهره بیاتی” کارشناس مسوول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت شهید پیرویان کازرون در این خصوص عنوان نمود: زهر این جانوران علاوه بر اینکه موجب درد و آزردگی شدید به ویژه در کودکان می شود، جان انسانها را نیز تهدید کرده و در برخی موارد عدم درمان، منجر به فوت می گردد.

“بیاتی” اظهار داشت: عقرب ها و زنبورها از گروه بندپایان بوده و دارای نیش مجهز به کیسه سم هستند اما مارها از گروه خزندگان به سه دسته سمی، نیمه سمی و غیر سمی تقسیم می شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه تشخیص مار سمی از غیر سمی برای همه امکان پذیر نیست؛ بنابر این هر مارگزیدگی، خطرناک بوده مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد و مشاهده علایمی از جمله: قرمزی، خون مردگی، سیاه شدگی، لخته خون عروق سطحی، اختلال سیستم لنفاوی، بی حسی اطراف دهان، احساس مزه فلز در دهان، افزایش ترشح بزاق و افزایش تعریق و تعوع پس از گزش، نیاز به بررسی و درمان دارد.

این کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر اضافه کرد: بعضی از گونه های عقرب بی ضرر بوده و نیش آنها فقط منجر به درد، سوزش، حساسیت و تورم می گردد که طی چند ساعت بهبود یافته اما زهر برخی گونه های خطرناک، باعث پاره شدن گلبولهای قرمزشده و روی سیستم عصبی اثر می گذارد.

او پیرامون علائم زنبور گزیدگی عنوان نمود: سردرد، تهوع، سرگیجه، دردقفسه سینه، احساس خفگی و خس خس، دشوار شدن تنفس و عدم بهبود جوش یا برآمدگی ناشی از گزش که روز به روز بدتر شود، نشانه آلرژی بوده و ممکن است برای فرد خطرناک باشد.

“طاهره بیاتی” همچنین در خصوص انجام اقدامات اولیه در مواجهه با فردی که دچار گزش مار یا عقرب شده است تشریح کرد: مصرف مایعات فراوان، پایین نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح بدن، بستن ۳ تا ۵ سانتیمتر بالاتر از محل گزش به گونه ای که یک انگشت به راحتی از زیر آن عبور کند، حفظ آرامش و خونسردی و استفاده از کمپرس سرد، در عقرب گزیدگی به کند شدن سرعت جذب سم کمک نموده، اما در مارگزیدگی استفاده از کمپرس سرد مطلقا ممنوع است.

کارشناس مسوول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر در پایان توصیه کرد: در زنبور گزیدگی بلافاصله نیش حشره را بیرون آورده، محل گزش را با آب و صابون شستشو دهید و از کمپرس آب سرد و خمیر تهیه شده از جوش شیرین و آب در ناحیه مذکور به منظور کاهش درد استفاده کنید.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون