عصر کازرون : اگر دچار گزش عقرب یا مار شدیم چه کنیم؟
دوشنبه, ۲۹ مرداد


تاريخ انتشار: ۱۲ مرداد ۹۷
[print-me target="#single"]

به دلیل وضعیت اقلیمی شهرستان کازرون، در بسیاری از مناطق امکان گزش توسط جانوران زهردار و حشرات از جمله مار، عقرب و زنبور وجود دارد.

به گزارش عصر کازرون ، “طاهره بیاتی” کارشناس مسوول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت شهید پیرویان کازرون در این خصوص عنوان نمود: زهر این جانوران علاوه بر اینکه موجب درد و آزردگی شدید به ویژه در کودکان می شود، جان انسانها را نیز تهدید کرده و در برخی موارد عدم درمان، منجر به فوت می گردد.

“بیاتی” اظهار داشت: عقرب ها و زنبورها از گروه بندپایان بوده و دارای نیش مجهز به کیسه سم هستند اما مارها از گروه خزندگان به سه دسته سمی، نیمه سمی و غیر سمی تقسیم می شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه تشخیص مار سمی از غیر سمی برای همه امکان پذیر نیست؛ بنابر این هر مارگزیدگی، خطرناک بوده مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد و مشاهده علایمی از جمله: قرمزی، خون مردگی، سیاه شدگی، لخته خون عروق سطحی، اختلال سیستم لنفاوی، بی حسی اطراف دهان، احساس مزه فلز در دهان، افزایش ترشح بزاق و افزایش تعریق و تعوع پس از گزش، نیاز به بررسی و درمان دارد.

این کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر اضافه کرد: بعضی از گونه های عقرب بی ضرر بوده و نیش آنها فقط منجر به درد، سوزش، حساسیت و تورم می گردد که طی چند ساعت بهبود یافته اما زهر برخی گونه های خطرناک، باعث پاره شدن گلبولهای قرمزشده و روی سیستم عصبی اثر می گذارد.

او پیرامون علائم زنبور گزیدگی عنوان نمود: سردرد، تهوع، سرگیجه، دردقفسه سینه، احساس خفگی و خس خس، دشوار شدن تنفس و عدم بهبود جوش یا برآمدگی ناشی از گزش که روز به روز بدتر شود، نشانه آلرژی بوده و ممکن است برای فرد خطرناک باشد.

“طاهره بیاتی” همچنین در خصوص انجام اقدامات اولیه در مواجهه با فردی که دچار گزش مار یا عقرب شده است تشریح کرد: مصرف مایعات فراوان، پایین نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح بدن، بستن ۳ تا ۵ سانتیمتر بالاتر از محل گزش به گونه ای که یک انگشت به راحتی از زیر آن عبور کند، حفظ آرامش و خونسردی و استفاده از کمپرس سرد، در عقرب گزیدگی به کند شدن سرعت جذب سم کمک نموده، اما در مارگزیدگی استفاده از کمپرس سرد مطلقا ممنوع است.

کارشناس مسوول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر در پایان توصیه کرد: در زنبور گزیدگی بلافاصله نیش حشره را بیرون آورده، محل گزش را با آب و صابون شستشو دهید و از کمپرس آب سرد و خمیر تهیه شده از جوش شیرین و آب در ناحیه مذکور به منظور کاهش درد استفاده کنید.
ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

تصادف مرگ بار در محور برازجان _ کنارتخته

حضور جوان کازرونی در نشست تجاری ایران – گرجستان+عکس

هشدار،کودکان را در معرض این دود قرار ندهید!

انتشار بلندترین شعر معاصر ایران

تکمیل زیرساخت های گردشگری درمحور جهانی ساسانی فارس

برگشت مرغ صادراتی از کشورهای عربی، شایعه یا واقعیت؟

چگونه عطر خانگی درست کنیم؟

۱۱ دمنوش گیاهی آرامبخش را بشناسید

کلاس هایی که معلم ندارند

نایب قهرمانی پهلوانک های کازرونی در فارس+عکس

احتکار میلیاردی کالاهای اساسی در کازرون

یک کشته در محور ابوالحیات – قائمیه

اهدای عضو به ۶ نفر حیات دوباه بخشید

فارس میزبان جشنواره تابستانه کتاب

بانوی کازرونی قهرمان مسابقه دوچرخه‌سواری فارس

مرجع نظارت بر عملکرد پزشکان در مطب ها کیست؟

آیا اجرای قانون حمایت از کودکان بنیان خانواده را تضعیف می‌کند؟

باورهای غلط در خصوص گرمازدگی و خنک کردن خود

مردم به ریال حقوق می‌گیرند اما به دلار خرج می‌کنند

برخورد پراید و پژو حادثه آفرید