افتتاح ۲ طرح آبخیزداری در کازرون

به گزارش عصر کازرون، ۲ طرح آبخیزداری شامل ایجاد سدهای سنگی با هدف مهار آب های روان و رودخانه ها در بخش مرکزی و کوهمره نودان کازرون به بهره برداری رسید.

این ۲ طرح در روستای گاوکشک کوهمره نودان و ملای بلوط بخش مرکزی کازرون عصر یکشنبه به بهره برداری رسید.
مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی استان فارس در حاشیه این مراسم گفت:در استان فارس که بیش از ۸۰ در صد کشاورزی از آب های زیر زمینی تامین می شود اجرای اینگونه طرح های آبخیزداری بطور کوتاه مدت درتقویت منابع ابهای زیرزمینی نقش عمده ای دارد.
وی گفت: بیش از ۳۰۰ هکتار اراضی کشاورزی و باغی و ۷۰ حلقه چاه در مسیر این طرح ها قرار گرفته که علاوه بر نفوذ آب به سفره های زیر زمینی و بالا آمدن آب چاه ها ، کشاورزان از انتقال آب پشت سد هم می توانند استفاده کنند.


بوستانی بدون اشاره به میزان اعتبارات تخصیصی گفت: امسال ۵۵ طرح آبخیزداری در استان از منایع استانی و ملی اجرا کردیم و در سال آینده این میزان به ۵۸ طرح افزایش خواهد یافت.
سید علی نقی طبیب لقمانی سرپرست معاونت عمرانی استانداری فارس گفت: اجرای این طرح ها علاوه بر تقویت آب های زیرزمینی در معیشت کشاورزان این منطقه هم تاثیر بسزایی دارد.
وی افزود:محصولات انار منطقه گاوکشک در بخش کوهمره، برند خارج از استانی و کشوری دارد که در اثر خشکسالی های اخیر آسیب های بسیاری به محصول این منطقه وارد شده که اجرای طرح آبخیزداری نتیجه مثبت دارد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان فارس در گفت و گو با ایرنا گفت: این طرح های آبخیزداری ظرفیت آب گیری ۸۵ هزار متر مکعب و تا ۳۰۰ هزار متر مکعب مهار روان آب و نفوذ به آب های زیرزمینی دارد.
علی جواهری گفت: اعتبار اجرای این دو طرح آبخیزداری بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون