اعزام ۳هزار و ۷۴۰ تیم بسیجی در اجرای طرح ملی بسیج سلامت

اعزام 3هزار و 740 تیم بسیجی در اجرای طرح ملی بسیج سلامت/ توزیع 4هزار بسته معیشتی میان آسیب دیدگان از کرونا

به گزارش عصر کازرون و به نقل از شیرازه ، محمدرضا رجبی جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس با بیان اینکه قرارگاه پدافند زیستی استان فارس از قبل و ذیل قرارگاه پدافندغیرعامل در استان فعال بوده و از ابلاغیات و با ریاست استاندار و جانشینی فرمانده سپاه است، اظهار داشت: پس از خبر ورود کرونا به کشور، قرارگاه پدافند زیستی سپاه با ابلاغ فرمانده کل در سپاه فجر هم با ریاست سپاه فجر فارس تشکیل شد و که با شش کمیته، همه رده های سپاه استان را دربر گرفته است.

به گفته رجبی، هم افزایی با ستاد استانی مقابله با کرونا و همچنین قرارگاه پدافند زیستی استانداری و نیز علوم پزشکی از وظایف این قرارگاه است و با جلسات مستمر و روزانه این قرارگاه با علوم پزشکی شیراز و استانداری مدیریت می شود.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس با تصریح بر اینکه قرارگاه پدافند زیستی استان فارس در چند عرصه ورود کرده است، یکی از این عرصه ها را ضدعفونی و گندزدایی از آلودگی معابر و مبلمان شهری شیراز و کلیه شهرستان ها و شهرهای استان معرفی کرد و گفت: تا این لحظه، ۷هزار و ۲۰۰ گروه جهادی در قالب بیش از ۲۵ هزار نفر برای این کار اقدام کرده اند.

به گفته وی، این اقدام، از ساعت ۸شب تا ۵ صبح به وسیله مواد ضدعفونی کننده انجام می شود که در این کار، هم از ظرفیت بسجیان و هم از ظرفیت یگان های جنگ نوین مراکز سپاه در استان استفاده می شود.

رجبی با بیان اینکه موضوع دیگری که برابر تفاهم نامه با علوم پزشکی ورود کرده ایم، مشارکت در ایستگاه های غربالگری در شهرها و روستاهاست اظهار داشت: این کار به وسیله تب سنجی انجام می شود و در کنار آن، آموزش های لازم به مردم داده می شود که تا کنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ تیم در قالب ۴هزار و ۱۰۰ نفر در مبادی ورودی تمام شهرهای استان تب سنجی و غربالگری را در کنار عزیزان علوم پزشکی انجام می دهند.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس، عرصه بعدی ورود قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس را سرکشی از نانوایی ها و پمپ بنزین ها، و اماکنی که برابر مصوبه ستاد ملی اقتصاد استانی باید در این ایام تعطیل باشند، دانست و تصریح کرد: در این راستا، تا کنون ۹۵۰ نفر در قالب ۳۱۰ تیم جهت سرکشی از نانوایی ها و اماکن تجاری و پمپ بنزین ها اعزام کرده ایم که تا این لحظه، تمام نانوایی ها و پمپ های بنزین دو مرتبه مورد نظارت قرار گرفته و تذکرات لازم داده شده و برای بعضی از نانوایی ها هم ناظر مقیم اعزام شده است.

به گفته وی، استفاده و به کارگیری از یگان های جنگ نوین مراکز سپاه اعم از لشکر عملیاتی ۱۹فجر، تیپ المهدی، تیپ امام سجاد کازرون، تیپ انصارالحجه فسا، و گروه ۵۶ یونس و نیروی دریایی و هوایی از دیگر اقدامات در عرصه مبارزه با کروناست که تا این لحظه، بالغ بر ۴هزار نفر روز نیروهای تحصصی جنگ نوین با خودروهای درفش، بی اس ام ۲۰۰۰، و هولترهای جنگ نوین جهت رفع آلودگی و گندزدایی از معابر، بیمارستان ها، نقاهت گاه شیراز و مراکزی که نیاز به گندزدایی داشته، استفاده شده است.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس افزود: روزانه هرآنچه که اورژانس شیراز کمبود نیرو یا آمبولانس داشته باشد را تأمین می کنیم.

رجبی ادامه داد: هرآنچه که از ظرفیت نیرویی و امکانات در بیمارستان های علی اصغر و چمران و دیگر بیمارستان ها و مراکز درمانی نیاز باشد را از ظرفیت بسیج جامعه پزشکی استان مأمور می کنیم تا نیازمندی ها و کمبودهای علوم پزشکی را تأمین کنیم.

وی تصریح کرد: در هفته گذشته، بالغ بر ۴هزار بسته معیشتی معادل ۵۰۰ هزار تومان میان کسانی که به واسطه وضعیت این روزها به مشکلات معیشتی برخورده اند، توزیع شده و به دنبال توزیع ۴هزار بسته دیگر برای مرحله دوم هستیم.

به گفته رجبی، این افراد توسط پایگاه ها مقاومت محلات و بسیج اصناف و بسیج کارگری و به صورت میدانی شناسایی و معرفی شده اند.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس با یادآوری اینکه بیش از ۴۰ کارگاه تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده و ژل های ضدعفونی در استان توسط گروه های جهادی بسیج با مدیریت سازمان بسیج سازندگی راه اندازی شده است، به تشریح دیگر اقدامات این قرارگاه پرداخت.

به گفته وی، یکی از دیگر اقدامات، فعالیت کمیته اطلاعاتی است که در این راستا، تا امروز، بیش از ۵۹هزار و ۲۴۶لیتر الکل و یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۸۱۳ جفت دستکش و ۵۵هزار و ۴۹۶ ماسک و بیش از ۶۰۰هزار پد الکلی در عملیات های مختلف با استفاده از اشرافیت اطلاعاتی انجام شده و افراد محتکر اقلام مورد نیاز مردم را به دستگاه قضایی تحویل داده شد.

رجبی گفت: دو تفاهم نامه با دانشگاه علوم پزشکی شیراز منعقد کرده ایم که یکی در خصوص ۶عرصه رفع آلودگی از معابر و اماکن و ایستگاه های غربالگری درون شهری و مبادی ورودی شهر، تأمین امنیت اماکنی که نیاز بوده، نظارت بر سرکشی اماکن تجاری و نانوایی ها و پمپ بنزین ها و اماکنی باید بسته باشند؛ و تفاهم نامه دوم در خصوص طرح بسیج ملی سلامت است در بحث غربالگری و اعزام تیم های مراقبتی در کنار مراکز جامع بهداشت شهری و مراکز جامع سلامت روستایی.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس تصریح کرد: تیم های بسیجی در روستاها و شهرها، برای مشارکت در غربالگری و کنترل موارد مشکوک و نیز رسیدگی به افرادی که از بیمارستان ترخیص شده اند و هنوز باید تحت مراقبت باشند و توان خرید و پیگیری اموراتشان را ندارند، اعزام شده اند.

به گفته وی، از دو روز پیش که این تفاهم نامه امضا شد، فرماندهان نواحی توجیه شده و پای کار آمدند که تا این لحظه، تعداد زیادی از مردم فارس با مشارکت بسیج مورد غربالگری قرار گرفتند.

وی گفت: در مراجعه موارد مشکوک، انتقال آنها به مراکز نگهداری ۸ یا ۱۶ ساعته و خرید منازل افراد قرنطینه از دیگر اقدامات قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر در قالب بسیج ملی سلامت است.

رجبی تصریح کرد: علوم پزشکی مشخصات و آدرس افراد قرنطینه خانگی یا ترخص شدگان از بیمارستان را به نواحی مقاومت ارسال می کند و نواحی مقاومت در تماس با آنها، هرآنچه که نیاز دارند را تأمین کرده و در اختیارشان قرار می دهند.

جانشین قرارگاه پدافند زیستی سپاه فجر فارس اظهار داشت: ۳۴۱ تیم در بهداشت محیط، ۹۲۷ تیم در کنار بهورزهای مراقبت روستایی، یک هزار و ۴۰۰ تیم در اختیار مراکز خدمات شهری برای غربالگری و تیم های مراقبت اعزام شده اند که این تیم ها از ۲ تا ۸نفره هستند که در مجموع، ۳هزار و ۷۴۰ تیم بسیجی از روز سوم جهت طرح ملی بسیج ملی سلامت با همکاران در علوم پزشکی همکاری می کنند.

رجبی، مشارکت در احداث نقاهت گاه شیراز، از دیگر اقدامات این قرارگاه دانست و افزود: جهت احداث بیمارستان صحرایی هم اعلام آمادگی کرده ایم، اما با توجه به ظرفیت بیمارستان ها و مراکز درمانی شیراز و پاسخگویی برای درمان، هنوز از طرف علوم پزشکی، اعلام نیاز برای بیمارستان صحرایی نشده است.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون