اعتراض نماینده شیراز به لهیب آتش بر میراث تاریخی بیشاپور

به گزارش سرویس فرهنگ عصرکازرون؛ نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به اینکه طی دو ماه اخیر بیش از ۱۰ مورد آتش‌سوزی در اطراف آثار تاریخی و باستانی استان فارس رخ داده، خواستار حفاظت جدی از میراث فرهنگی و آثار باستانی در هنگام بروز حادثه شد.

aliakbariعلی اکبری ضمن ابراز نگرانی از وقوع آتش سوزی‌های دوماه اخیر در حوالی آثار تاریخی و باستانی استان فارس، گفت: وجود علفزارهای خشک و بی‌احتیاطی برخی افراد یکی از دلایل ایجاد آتش سوزی و تهدید آثار باستانی در منطقه فارس و به ویژه بیشاپور است و البته در این میان ضعف دستگاه‌های امدادرسانی و عدم آمادگی لازم جهت مواجه با این مسائل از دیگر دلایل این امر به حساب می آید.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این مدت شاهد بیش از ۱۰ مورد آتش سوزی در اطراف آثار تاریخی بوده ایم که منجر به آسیب دیدن و تخریب این بناها شده، تصریح کرد: متاسفانه امکانات موجود جهت جلوگیری از آتش سوزی به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای استان فارس نیست و اگر حادثه‌ای در ارتفاعات رخ دهد نمی توان به راحتی از گسترش آن جلوگیری کرد زیرا دسترسی به برخی مناطق دشوار است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه متاسفانه در برخی مواقع به دلیل نبود نیروی کارآمد و وسایل لازم، برخی از مردم با وسایلی مانند بیل و غیره اقدام به خاموش کردن آتش سوزی می کنند، تصریح کرد: به عنوان مثال در منطقه پاسارگاد بخشی از جاذبه‌های باستانی و طبیعی منطقه به دلیل نبود امکانات از بین رفته است که جای تاسف دارد.

اکبری با اشاره به اینکه می توان به راحتی پیش بینی کرد که مجددا شاهد وقوع چنین اتفاقاتی در سطح استان فارس خواهیم بود، گفت: نظارت مسئولان مربوطه مانند اداره میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این زمینه مناسب نیست لذا باید با نظارت دقیق‌تر و جدی‌تر نسبت به این موضوع رفتار کنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید با فرهنگ‌سازی در راستای حفاظت از میراث فرهنگی و آثار باستانی از بروز حادثه جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در حالی چند روز پیش بخشی از  محوطه‌ ۱۶۰ هکتاری شهر تاریخی بیشاپور در شهرستان کازرون دچار آتش سوزی شد که پیش از این نیز جنگلهای تنگ بلاغی پاسارگاد دچار حریق شده بود./ خبرگزاری خانه ملت

در حالی چند روز پیش بخشی از محوطه‌ 160 هکتاری شهر تاریخی بیشاپور در شهرستان کازرون دچار آتش سوزی شد که

آتش سوزی شهر تاریخی بیشاپور کازرون

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون