اراضی وقف باید در اختیار مسکن محرومان باشد

به گزارش عصر کازرون، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: درشیراز و برخی از شهرستان های فارس اراضی موقوفه به عنوان یک امکان وجود دارد و برای تامین مسکن محرومان باید بتوان از این اراضی استفاده کرد.

عنایت رحیمی در نشست انجمن خیرین مسکن ساز استان فارس افزود:قطعا نیت واقف نیز در همین زمینه بوده است که با وقف اراضی مشکل مسکن محرومان و نیازمندان رفع شود، ما در این زمینه وقف نامه هایی با سابقه درخشان داریم که در گره گشایی کار محرومان اقدامات موثر انجام داده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: تلاش ها برای تامین مسکن محرومین و معلولان صالحات باقیات است ، تامین نیازهای معلولان رضایت خداوند را به دنبال خواهد داشت.
رحیمی افزود: احداث مسکن برای محرومان در شیراز که با مشکلات خاص روبرو است و بسیاری از افراد نمی توانند صاحبخانه شوند کار پسندیده ای است که اجر و ثواب بسیار دارد، مسئولان و خیرین باید با اوقاف هماهنگی کنند تا اراضی موقوفه در شهر صدرای شیراز هم دراختیار خانوارهای دارای معلول قرار گیرد و خیرین مسکن ساز دراین عرصه فعال شوند تا از اراضی موقوفه هم استفاده شود.
معاون استانداری فارس ادامه داد: مسکن و شهرسازی نیز اراضی قابل تفکیک در برخی از مناطق شیراز و شهرستان های استان فارس دارد که می توان از توانمندی ها در این عرصه بهره برد و خیرین مسکن ساز را به مشارکت بیشتر در امر تامین سرپناه نیازمندان و به ویژه خانوارهای معلول تشویق کرد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز در این نشست بیان داشت : افق های جدیدی برای تامین مسکن محرومان در فارس گشوده شده است، در شیراز و سایر شهرستان های استان فارس با مشارکت خیرین طرح های تامین مسکن نیازمندان آغاز شده است.
عطاالله زمانی افزود: با ایجاد زمینه های جدید برای مشارکت خیرین در احداث مسکن محرومان در آینده نزدیک شاهد به بار نشستن فعالیت های اجرایی در این عرصه خواهیم بود.
وی با بیان اینکه احداث مسکن ویژه خانوارهای دارای دو عضو معلول در سطح شیراز و سایر شهرستان های استان فارس آغاز شده است گفت: این طرح در برخی از مناطق به شیوه خود مالکی اجرا می شود ، دراین شیوه از زمین و امکاناتی که در اختیار این خانوارها بود استفاده و با اعطای تسهیلات و کمک های بلا عوض تامین مسکن برای آنها آغاز شده است.
زمانی گفت: همچنین با پیگیری های انجام شده سازمان راه و شهرسازی زمین مناسب در یکی از مناطق شیراز تامین کرده و در این منطقه نیز عملیات اجرایی تامین مسکن محرومان و معلولان آغاز شده است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: واحد های خود مالک کار احداث را شروع کرده اند و از تسهیلات در این حوزه بهره مند می شوند ، ۳۰ میلیون تومان تسهیلات به واحد های خود مالک اعطا می شود در این زمینه عملیات اجرایی ۶۰ واحد مسکونی در شیراز شروع شده است.
زمانی گفت: برای احداث مابقی واحد ها که تا سقف ۵۷۰ واحد است هم زمین مناسب در شیراز و شهرستان ها تامین شده است.
وی با بیان اینکه در شهر صدرا قبلا تفاهم نامه احداث ۵ هزار واحد مسکونی خیر ساز منعقد شده که بعد به یک هزار واحد کاهش یافت گفت: متاسفانه هنوز زمین مناسبی در این شهر دراخیتار خیرین قرار نگرفته است ، اعطای زمین هایی که برای هر واحد ۲۵ میلیون تومان تامین اعتبار می خواهد برای خیرین توجیه ندارد، ما انتظا داریم با مشارکت دولت و مسئولان زمین مناسب دراختیار خیرین در شهر صدرای شیراز قرار گیرد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس افزود: در شهرستان کازرون نیز فعالیت مقدماتی و مطالعاتی پروژه خیر ساز ۶۰ واحدی شروع شده ، زمین این واحدها اهدایی خیرین است ، این پروژه برای اجرا به زودی به مناقصه خواهد رفت.
وی گفت: در شیراز و کازرون طی یکی دو ماه آینده شاهد اجرای پروژه های ویژه محرومان هستیم ، اگر مشکل تامین زمین در شهر صدرای شیراز هم حل و فصل شود خیرین در شهر صدرا نیز آمادگی احداث واحد های مسکونی خیر ساز را دارند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: جمع کردن همه اقشار کم درآمد در یک بلوک ساختمانی کار درستی نیست ، این شیوه احداث بنا و ساختمان و توزیع در سالهای گذشته موجب ایجاد محلات فقیرنشین در برخی از نقاط شهرها شده است و از نظر اجتماعی شان و منزلت ساکنان را مخدوش می کند.
زمانی افزود: اخلاق حکم می کند که توزیع واحد های خیر ساز که معمولا با قیمتی کمتر از قیمت متعارف جامعه واگذار می شود ، به افراد با طبقات درآمدی مختلف واگذار گردد تا شان و منزلت اجتماعی ساکنان حفظ شود.
وی اضافه کرد: برخی از اراضی که از سوی مسکن و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار می شود برای احداث سرپناه و خانه مناسب ویژه معلولان است اما آیا می توان در یک بلوک ساختمانی ۴۰ یا ۵۰ فرد معلول را ساکن کرد؟ قطعا بخشی از این واحد ها باید به سایر افراد واگذار شود تا توزیع جمعیتی در واحد های احداثی خیرین به تعادل برسدبنا بر این نباید بخشی از شهر به واحد های ویژه قشر خاصی موسوم شود ، معلولان شریف ترین اقشار اجتماع هستند که نیازمند دریافت بهترین خدمات هستند.

 

منبع: ایرنا

 

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون