مدیر سایت هواشناسی کازرون در گفت و گو با عصرکازرون عنوان کرد

بررسی های اولیه سایت هواشناسی کازرون: احتمال زیاد خشکی پاییز در بیشتر استان ها

به گزارش سرویس محیط زیست عصر کازرون؛ مدیر سایت هواشناسی کازرون احتمال خشکسالی برای پاییز امسال و بیشتر استان ها را داد.

خشکی پاییز در بیش از نیمی از کشور

سایت هواشناسی کازرون با پیش بینی بلند مدت پاییز ۹۵، در کانال تلگرامی خود خطاب به مردم و دوستداران محیط زیست اینگونه آورده است:

« به نام خدا ، لطفا پیش از مطالعه در نظر داشته باشید که این فقط یک پیش آگاهی است و با توجه به فاصله زمانی تا پاییز ، از اعتبار بالایی برخوردار نیست ، اما بررسی های اولیه ی پیش بینی بلند مدت برای پاییز سال ۹۵، حاکی از مهرماه و نیمه اول آبان ماه، نرمال است (هر چند که شهرستان کازرون در حالت نرمال، در مهر ماه بارش قابل توجهی را شاهد نیست) ، اما آنچه از داده های هواشناسی بر می آید، با توجه به وضعیت منفی بودن شاخص رطوبتی اقیانوس هند و همچنین خارج شدن از فاز النینو و ورود به فاز لانینا که عملکردی تقریبا بر عکس النینو دارد، برای آبان ماه یا آذر ماه  یا هر دوماه و به طور کلی برای نیمه دوم پاییز امسال، بیش از نیمی از کشور با خشکی روبرو خواهند بود که نیمه جنوب کشور و شهرستان کازرون هم احتمالا از این قضیه مستثنی نیست ، هر چند نظر قطعی در مورد پاییز امسال را باید در شهریور ماه پیگیر باشیم و این پیش بینی ممکن است تغییر کند، اما : با توجه به اینکه، خشکسالی در پاییز برای بیش از نیمی از کشور، بیش از ۷۰ درصد محتمل است و حتی ممکن است این خشکی برای پاییز، تقریبا تمام خاور میانه را در بربگیرد، لذا  لازم است که تمهیدات لازم برای کاهش مصرف آب، بیش از پیش اندیشیده شود.

پیش بینی ها بر اساس داده های فعلی حاکی از بهبود بارشها در زمستان است و زمستان امسال به نظر سرد و بیشتر بارشها در مناطق مستعد به شکل برف می باشد.

متاسفانه وجود سدها و سرریز شدن سد ها طی زمستان ۹۴ موجب شد تا آبهای پشت سد که فقط بخشی از آبهای زیر زمینی را (آن هم فقط در غرب کشور)  تامین کرد ، فریب دهنده باشد  و معضل آب را در کشور کم اهمیت جلوه دهد، اما دور از انتظار نیست که طی پاییز امسال، مشکلات کم بارشی ، دولت و ملت را غافلگیر کند.

خواهشمندیم دوستانی که این مطلب را مطالعه کردند ، حتما احتمال تغییر این پیش بینی را در نظر داشته باشند و طی مرداد ماه و شهریور ماه نیز تغییرات این پیش بینی را پیگیر باشند.»

محمدباقر اسماعیلی فرد، مدیر سایت هواشناسی کازرون، در گفت و گو با عصر کازرون گفت: گرد و خاک طی روزهای چهارشنبه (عیدفطر) و پنجشنبه ،۱۶ و ۱۷ تیرماه موجب کاهش کیفیت هوا و همچنین کاهش دید افقی در شهرستان خواهد شد.

مدیر سایت هواشناسی کازرون ادامه داد: گرمای فعلی شهرستان کازرون، تا پایان تیرماه به شکل یک هفته در میان اوج گرفته و فروکش می کند، اما باز هم این دما از دمای هوای سال قبل طی روزهای مشابه حدود ۱ تا ۲ درجه پایین تر خواهد بود. (علت این گرما نزدیک شدن بارشهای موسمی هند و پاکستان به مناطق جنوب شرقی کشور و دریای عمان است که موجب تقویت و تضعیف پرفشار جنب حاره بر فراز کشور ما و افزایش و کاهش دما همزمان با تقویت و تضعیف بارشهای موسمی خواهد شد.

گفتنی است پیش از این نیز، سایت هواشناسی کازرون در رابطه با بهار و تابستانی با دمایی پایین تر از دو سال اخیر و بیش تر از میانگین بلندمدت ۳۰ سال اخیر، خبر داده بود.

مخاطبین همیشگی و همراه عصرکازرون می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت آب و هوای کشور و به خصوص شهرستان کازرون و دریافت نقشه و تحلیل آن، به آدرس http://kazeroonweather.mbesoft.ir مراجعه نمایند.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون