آسیب هایی که عرصه مداحی را تهدید می کند

به گزارش عصر کازرون، حجت‌الاسلام شکرالله دانش اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین رسانه‌های مذهبی شیعه مداحی است ودراین راستا مداحان و شعرای دلسوز فرهنگ شیعی برای انتقال سیره اهل‌بیت(ع) و مظلومیت آنان در طول تاریخ تلاش‌های بسیاری کرده که قابل‌تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه نوحه‌سرایی به‌عنوان رسانه مقدس پیوسته در خدمت فرهنگ ناب و انسان‌ساز اهل‌بیت(ع)، پیغمبر(ص)، قرآن کریم و دین مقدس اسلام بود‌ه است، افزود: اوج شکوه مداحی در ایام عاشورا، محرم، صفر و نیز سالروز شهادت ائمه هدی علیهم‌السلام است، اما از آنجایی که هر امری نقاط برجسته مثبت و نیز آسیب‌های دارد، مداحی از این امر مستثنی نیست.

نویسنده کتاب‌های مذهبی، اجتماعی و فرهنگی خاطرنشان کرد: باوجود قداست و نیز برخورداری از افراد فاضل و متدین در عرصه مداحی، افرادی که از دانش مداحی کم‌بهره و یا بی‌بهره هستند معضلات و مشکلات بسیاری را به وجود آورده‌اند.

دانش با تأکید بر اینکه بعضی از مداحان که تحصیلات قابل‌ملاحظه‌ای ندارند به خود زحمت مطالعه، تحقیق و خواندن کتاب‌های تاریخی، دینی و مذهبی و مقاتل را نمی‌دهند، افزود: این مداحان با گوش دادن چند نوار صوتی از مداحان مختلف ونیز بدون شرکت در دوره‌های مداحی و اخذ مدرک لازم در آئین‌های مختلف به نوحه‌خوانی، مرثیه‌سرایی و مداحی می‌پردازند که باعث بدبینی فرهیختگان و مشتاقان اهل بیت (ع) به این رسانه مقدس می‌شود.

 نقل مطالب نا‌مستند در مداحی ونوحه سرایی

وی بیان داشت: نقل مطالب نامستند در مداحی و نوحه‌سرایی علاوه بر ایجاد وهن دین و مذهب باعث ضربه زدن به رسانه مقدس مداحی نیز می‌شود که بسیار ناپسند و مضر بوده و به شخصیت مداحان و بدبین کردن نسل جوان نسبت به مقدسات دینی و مجالس اهل‌بیت(ع) منجر می‌شود.

نویسنده کتاب‌های مذهبی و اجتماعی اضافه کرد: استفاده از سبک‌های مبتذل و حرکات سبک که سنخیتی با شأن و شخصیت اهل‌بیت(ع) و مجالس دینی ندارد یکی دیگر از آسیب‌ها در این سنگر مستحکم دین و فرهنگ اهل‌بیت است.

دانش ابراز داشت: بعضی از نوحه‌سرایی‌ها که برای زنجیرزنی و سینه‌زنی استفاده می‌شود به سبک ترانه‌های غربی در مجالس لهو و لعب است ودراین راستا برای مداحی پیامد‌های ناگواری دارد که باید مورد توجه و بازنگری قرار گیرد.

وی اظهار داشت: تملق و چاپلوسی یکی از آسیب‌های مداحی است که گاهی مداحان اهل‌بیت (ع) در بعضی از مجالس برای خوشایند افرادی که صاحب ثروت و نیز دارای موقعیت سیاسی و یا اجتماعی هستند باعث لکه‌دار کردن حنجره مقدس مداحی می‌شود.

معاون اداره کل تبلیغات اسلامی فارس خاطرنشان کرد: افرادی فرصت‌طلب که تقید چندانی به دین ندارند برای نفوذ به جامعه مذهبی و بهره‌برداری از عواطف دینی از مداحان متملق برای ثناگویی آنان در آئین و مجالسی با عنوان روضه امام حسین (ع) دعوت می‌کنند که نتایج مخرب و زیانباری برای محبان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) به وجود می‌آید.

دانش تصریح کرد: برای جلوگیری از آسیب‌ و بهبود وضعیت مداحی و نیز حفظ این سنگر مقدس از آلودگی‌ها و انحراف و ارتقاء سطح دانش دینی و اطلاعات مذهبی، سازمان تبلیغات اسلامی اقدام به تشکیل کانون‌های مداحان و شاعران آئینی در استان‌ها و شهرستان‌ها برای آموزش سبک‌های اصیل مداحی کرده است.

 

منبع: فارس

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون